Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Our LED flush mounts incorporate Edge-Lit technology, eliminating hot spots or glare. Can be installed inside or outside and offer 5 switch-selectable CCT settings – 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, and 5000 K
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Gold |
| Family: | Delta |
| Energy Star: | Yes |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 14 |
| Length: | 14 |
| Height: | 1 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 1600 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 110 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.