Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Dals
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Specifications
Width: 2.5"
Height: 1.88"
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Boulevard series, an architectural recessed lighting channel that can be installed in a wide range of commercial and residential environments. Add depth to ceiling planes with a visible separation, or seamlessly daisy-chained to create dramatic effects.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Recessed Trims |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Sandy Black |
| Family: | Boulevard |
| Energy Star: | Yes |
| Body Material: | Aluminium extrusion |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Width: | 2.5 |
| Length: | 47.75 |
| Height: | 1.88 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 3760 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 108 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac |
| Warranty | 5 Year Limited |
by Maxim Lighting
by WAC Lighting
by Eglo
by Eglo
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!