Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Dals
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Specifications
Width: 8.75"
Height: 2.5"
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Dals’ new high-powered recessed downlight is a go-to for your commercial projects. With its five color temperatures to choose from, a cast aluminum housing, high lumen output, and indoor/outdoor rating, this can be installed just about anywhere. From clinics to schools and hotels to boutiques, this is the only slim recessed fixture you will need.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Recessed Trims |
| Certification: | Yes |
| Finish: | White |
| Family: | Hilux |
| Energy Star: | Yes |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 8.75 |
| Length: | 8.75 |
| Height: | 2.5 |
| Weight: | 2.56 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 2600 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 121 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
by Dals
by Maxim Lighting
by WAC Lighting
by Eglo
by Eglo
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
by Dals
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!