Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A symmetrical luminaire made of rust-resistant aluminum and finished in a matte textured paint. Perfect for walkways, garden beds, or simply to direct the eye to some of your home’s best features. Equipped with color-select technology that allows you to cast a particular color of light.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Edge |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5.12 |
| Length: | 5.12 |
| Height: | 20.87 |
| Weight: | 1.3 |
| Bulb Wattage: | 3W |
| Bulb Voltage: | 12V |
| Color Temperature: | 2200K - 4000K |
| CCT: | 2200K,2700K,3000K,3500K,4000K |
| Lumens: | 265 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 89 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | No |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.