Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Dals
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Our LED flush mounts incorporate Edge-Lit technology, eliminating hot spots or glare. Can be installed inside or outside and offer 5 switch-selectable CCT settings – 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, and 5000 K
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Delta |
| Energy Star: | Yes |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 10 |
| Length: | 10 |
| Height: | 1 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 17W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 880 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 110 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
by WAC Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
More options available
1 Review
by Maxilite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
1 Review
by Artika
by WAC Lighting
More options available
by Kichler
by WAC Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Matteo
More options available
by WAC Lighting
by Artika
More options available
by Galaxy Lighting
More options available
by DVI
by Kichler
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
1 Review
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.