Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Relive memories of past adventures without ever having to leave the comfort of your home. Valise is a unique fixture inspired by vintage luxury luggage. Premium vegan leather combines with LED lighting and a metal base for an unforgettable piece. Available in multiple finish options.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Nickel/Tuxedo Leather |
| Family: | Valise |
| Mounting Location: | Down Only|Wall |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 19.75 |
| Height: | 7.125 |
| Extension: | 4.5 |
| Canopy: | D4.75 x E0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 18W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 690lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | All-Direction |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.