Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Valise Picture collection is a series of picture lights who’s attractive, yet functional design will enhance a variety of different art styles. Offered in three finish combinations including Vintage Brass with Cognac or Tuxedo Vegan leather as well as Antique Nickel with Tuxedo Vegan leather.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Picture Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Vintage Brass/Cognac Leather |
| Family: | Valise Picture |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 19.75 |
| Height: | 1.875 |
| Extension: | 9.75 |
| Canopy: | W10.625 x H4.625 x E0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 18W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 640lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.