Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Sabre collection is truly a modern, architectural piece. Forged metal compliments long tubes of our patented LED filament technology. We allow the lighting to be the star, designing simple elements to compliment the soft, modern glow of the lamp. Available in several configurations, the Sabre creates modern ambiance in any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Polished Nickel/Ribbed Glass |
| Designer: | Elisa Carlucci |
| Family: | Sabre |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 4.375 |
| Height: | 14.125 |
| Extension: | 3.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 325lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.