Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Sabre collection is truly a modern, architectural piece. Forged metal compliments long tubes of our patented LED filament technology. We allow the lighting to be the star, designing simple elements to compliment the soft, modern glow of the lamp. Available in several configurations, the Sabre creates modern ambiance in any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Ribbed Glass/Vintage Brass |
| Designer: | Elisa Carlucci |
| Family: | Sabre |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 11 |
| Length: | 11 |
| Height: | 18.125 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D6 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 2050lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Kichler
by Kichler
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Kichler
by Kichler
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kichler
by Kichler
by Matteo
by Matteo
by Z-Lite
by Z-Lite
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.