Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora Mood
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Inspired by 1960s' pottery forms, the Issa combines simple shapes with artistic flair. Simplicity is the key to timeless design, and Issa truly embodies simple yet elegant style. Simple curves and sloping details make this collection a standout in any space. Available in three stunning finishes to match the mood of your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Issa |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Aluminum + Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Width: | 12 |
| Diameter: | 12 |
| Length: | 12 |
| Height: | 5 |
| Canopy: | D5.125 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 700lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
by Schonbek
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Fredrick Ramond
by Kichler
More options available
by Savoy House
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Matteo
by Capital Lighting
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Avista Lighting
by Troy
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
by DVI
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Kichler
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Quoizel
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Schonbek
More options available
by Savoy House
More options available
by Schonbek
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Avista Lighting
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Eglo
by Canarm
by Fine Art Handcrafted Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.