Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Adelaide flush-mount collection creates ambiance and elegance wherever is it placed. With a classic circular frame and four finishes to choose from, including two trendy mixed metal options, this collection is sure to be a timeless statement in any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Gold/Matte Black |
| Family: | Adelaide |
| Style: | Transitional |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Width: | 11.125 |
| Diameter: | 11.125 |
| Length: | 11.125 |
| Height: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 750lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.