Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora Mood
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Adelaide flush-mount collection creates ambiance and elegance wherever is it placed. With a classic circular frame and multiple finishes to choose from, including two trendy mixed metal options, this collection is sure to be a timeless statement in any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Gold |
| Family: | Adelaide |
| Style: | Transitional |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Width: | 11.125 |
| Diameter: | 11.125 |
| Length: | 11.125 |
| Height: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 700lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Artika
More options available
by WAC Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
More options available
1 Review
by Maxilite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
1 Review
by Artika
by WAC Lighting
More options available
by Kichler
by WAC Lighting
More options available
by Matteo
More options available
by Matteo
More options available
by WAC Lighting
by Artika
More options available
by DVI
by Kichler
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
1 Review
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.