Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Kismet collection evokes a classic elegance of a time past. With stunning column-like ribbed alabaster panes, and stunning forged metal frames, this collection takes elegance to a new level. Creating an ambient glow, this collection sets the right tone in any space.
*Alabaster boasts distinct variations in both its veining and tone, a unique characteristic of a timeless natural material. No two pieces will look the exact same.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze/Alabaster |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Kismet |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | All Orientation|Wall |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 5 |
| Height: | 14 |
| Extension: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 598lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by DVI
by DVI
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Matteo
More options available
by Russell Lighting
More options available
by dweLED
by Matteo
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Matteo
More options available
by Artika
More options available
1 Review
by Progress Lighting
More options available
1 Review
by Savoy House
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
1 Review
by Avista Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
by WAC Lighting
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Maxilite
by Quoizel
by Maxilite
More options available
by DVI
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxilite
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Russell Lighting
More options available
by Russell Lighting
by CWI
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by CWI
by Russell Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Meridian
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.