Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by classic Japanese roofs, the Emiko Collection encompasses the essence of wabi-sabi style design. With sweeping, organic shades forged from metal and finished in luxe Matte Black or Matte White, this collection is minimal yet has a style all its own.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Matte Black |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Emiko |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 25 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel ; Aluminum Body, ABS Blade |
| Diffuser Material: | Polymeric Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 56 |
| Diameter: | 56 |
| Length: | 56 |
| Height: | 14.125 |
| Wire Length: | 78 with 78 safety cable |
| Rod Length: | 3.5 (for different rod length, contact factory) |
| Canopy: | D6.75 x H2.375 |
| Blade Count: | 3 |
| Blade Pitch: | 23.0 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 10.75 |
| Fan Motor: | DC |
| Fan Motor Size: | 125mm x 68mm |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 4170 |
| Airflow Efficiency: | 750 Max |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | Total 53W Max [20W LED + Max 33W Motor] |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1114lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.