Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Haute couture jewellery has always been made to wow and inspire. Aryas was born as the lighting counterpart to designer necklaces. With three ribbons of illumination that layer and glow on a vintage brass frame, the Aryas has just the right amount of bling. The three necklace-like illuminations can be slightly adjusted up or down the frame to suit your style. Just like your favorite statement piece of jewelry, the Aryas is a conversation starter that is sure to wow guests. As they say, lighting is the jewelry of design.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Aryas |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Frosted Silicone Diffuser |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 1.75 |
| Length: | 60 |
| Height: | 15 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (6×12 + 2×6 + 2×4) |
| Canopy: | L15 x W4.75 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 48W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2080lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Alora
More options available
by Kuzco
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Maxim Lighting
by ET2
More options available
by Corbett
by Kendal Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Eglo
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Matteo
More options available
by Studio M
More options available
by Matteo
More options available
by Kichler
More options available
by Lark
by Z-Lite
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
by Z-Lite
by Hinkley
by Z-Lite
by Eglo
by Z-Lite
by Progress Lighting
by Hinkley
by Z-Lite
More options available
by Matteo
More options available
by Studio M
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Z-Lite
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Galaxy Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Z-Lite
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.