Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Kenji is the perfect mix of Scandinavian sensibility and Japanese inspiration. Composed of a sleek, architectural dome paired with minimal opal glass accents, this collection is an ode to chic Japandi style.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | UL |
| Finish: | Aged Gold | Opal Matte Glass |
| Family: | Kenji |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Height: | 23.5 |
| Weight: | 18.95 |
| Wire Length: | 60" |
| Rod Length: | 46" MAX (3x12" + 1x6" + 1x4") |
| Canopy: | D5" x H4-1/8" |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | E26 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 1 x 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | Yes, with dimmable bulb |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.