Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora Mood
1 ReviewSign up and save!
Unlock Trade Pricing Learn More
Specifications
Height: 8"
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Stunning Opal Matte glass globes adorned with delicate mesh shades define the Haven Collection. With dainty, yet statement-making details throughout, this collection is sure to "mesh" into any design style with ease.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | UL |
| Finish: | Gold | Opal Matte Glass |
| Family: | Haven |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Height: | 8 |
| Weight: | 2.64 |
| Wire Length: | 72" |
| Canopy: | D4-3/4" x H7/8" |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | E26 |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 1 x 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | Yes, with dimmable bulb |
by Kuzco
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
by Dainolite
More options available
by Dainolite
by Dainolite
More options available
by Dainolite
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
by Dainolite
More options available
by Kendal Lighting
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Kendal Lighting
More options available
by Artcraft Lighting
by Dals
by Z-Lite
More options available
by Dainolite
More options available
by Kendal Lighting
by Dainolite
More options available
by Dainolite
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Artcraft Lighting
More options available
by Kendal Lighting
by Dainolite
More options available
by Dals
More options available
by Dainolite
More options available
by Artcraft Lighting
More options available
by Dainolite
More options available
by Dainolite
by Dainolite
by Dainolite
More options available
by Dainolite
More options available
by Kendal Lighting
by Dainolite
More options available
by Artcraft Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!