Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Sale 25% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
An eight-light inner cluster in Brushed Brass appears to float inside a Black geometric outer cage in this Landree Collection foyer fixture. The frame is designed to dramatically surround each fixture, presenting depth, dimension and beauty. The exaggerated scale and elegant accents are suitable for Modern and Luxury design styles.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Silver Ridge |
| Family: | Landree |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 23 |
| Height: | 33.5 |
| Maximum Height: | 102 |
| Weight: | 8.88 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
by Z-Lite
by Z-Lite
by Quoizel
by Quoizel
by Z-Lite
by Z-Lite
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Acclaim
More options available
by Acclaim
More options available
by Z-Lite
by Z-Lite
by Acclaim
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Artika
by Artika
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Generation Lighting
by Generation Lighting
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
by Z-Lite
by Z-Lite
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Artika
More options available
by Artika
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Starfire Crystal
by Z-Lite
by Z-Lite
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.