Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Sale 25% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Assembly Hall provides a formal and classic open caged pendant for a variety of traditional and transitional interiors. This Design Series collection features arching frames that are great in scale and surround a candelabra cluster with matching candles. Six-Light Brushed Nickel Foyer Pendant.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Assembly Hall |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 20 |
| Height: | 32.75 |
| Maximum Height: | 106.5 |
| Weight: | 17 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 0.75 D x 5 W |
| Backplate: | 0.75 D x H x 5 W |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
by Hinkley
by Hinkley
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by DVI
by DVI
by Artika
by Artika
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Eurofase
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Kichler
by Kichler
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Kichler
by Kichler
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kichler
by Kichler
by Matteo
by Matteo
by Z-Lite
by Z-Lite
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.