Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Enzo Collection is a modern take on the brilliance of Art-deco design. From the thoughtful details to the contemporary duotone finish, these fixtures are hard to appreciate without being seen in person. The lighting is omni directional, with frosted acrylic diffusers that are spectacular for setting a mood indoors or outdoors
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Enzo |
| Mounting Location: | Wall Mount Horizontal or Vertical |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuser |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 48.375 |
| Height: | 5 |
| Extension: | 5 |
| Canopy: | W10.125 x H4.75 x E1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2310lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Front/Back |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.