Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Introducing the Jaren track head for the Kuzco Trilo track system. This linear design provides ample downwards illumination on the ceiling or omni-directional illumination when used on the wall with the Trilo track system. Available in two sizes to fit the needs of your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Track Heads |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Jaren |
| Mounting Location: | Ceiling and Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Diffuser |
| Width: | 1.125 |
| Length: | 10.25 |
| Height: | 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 10W |
| Bulb Voltage: | 48V DC |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 480lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.