Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Introducing the Holo track head for the Kuzco Trilo track system. This multi-cell design provides ample downwards illumination along any configuration of the Trilo track system. Available in two sizes to fit the needs of your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Track Heads |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Holo |
| Mounting Location: | Ceiling and Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Aluminum + Polymeric Material |
| Width: | 1.125 |
| Length: | 10.25 |
| Height: | 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 12W |
| Bulb Voltage: | 48V DC |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 560lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.