Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Introducing Gypsum – a mesmerizing table lamp from the mind of Sean Brown, part of his exclusive Curves home collection. Crafted with sleek archways and rounded acrylic diffusers, its UFO-like design captivates any space with a blend of modernity and elegance. Available in polished brass or pristine white finishes, Gypsum promises to illuminate your home with unparalleled style.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Polished Brass |
| Designer: | Sean Brown |
| Family: | Gypsum |
| Body Material: | Steel + Acrylic |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Lens |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 9.125 |
| Length: | 9.125 |
| Height: | 12.5 |
| Wire Length: | 72 Max |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 750lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
by Mitzi
by Renwil
by Flow Decor
by Renwil
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Flow Decor
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by ET2
by Renwil
by Adesso
More options available
by Savoy House
by Renwil
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Mercana
by Visual Comfort Signature Collection
by Dainolite
More options available
by Mercana
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by CWI
by Trio Lighting
by Adesso
by Troy
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Adesso
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.