Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
This tape will not only emit a wonderful warm glow, but give
you continuous, seamless light. You can cut it every 2 cm and
re-attach with the supplied connectors. No more waste.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | LED Tape Lights |
| Certification: | Yes |
| Finish: | White |
| Family: | COB-Tape |
| Body Material: | Plastic |
| Width: | 2 |
| Length: | 118 |
| Height: | 0.1 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 12V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1500 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 180 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | No |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!