Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Allure LED Linear Pendant with 3CCT
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Black |
| Family: | Allure |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 50 |
| Height: | 1.125 |
| Extension: | 5 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integral LED |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K - 5000K |
| CCT: | 3CCCT 3000K/4000K/5000K |
| Lumens: | 2400lm |
| CRI: | >90 |
| Lifespan: | 50,000 Hours hours |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac Dimmer (not included) |
| Warranty | 5 Years |
by Capital Lighting
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Modern Forms
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Eurofase
More options available
by Modern Forms
More options available
by Quoizel
by Visual Comfort Studio Collection
by Russell Lighting
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
by Matteo
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Quoizel
by Kichler
More options available
by Quoizel
by dweLED
More options available
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by ET2
by SONNEMAN
More options available
by SONNEMAN
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Eglo
by dweLED
More options available
by Kichler
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.