Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The sophistication and elegance of jewelry are at the heart of the Airen Collection. This sleek chain link design comprises interlocking ovals with LEDs around the exterior. With 360-degree illumination, the Airen family immediately ignites a room with both light and personality.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Airen |
| Body Material: | Aluminum, Polymeric Material |
| Diffuser Colour: | White Silicone |
| Width: | 5.25 |
| Height: | 17 |
| Extension: | 6.875 |
| Canopy: | 5.125 x 1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1161lm |
| CRI: | 90 |
| Lifespan: | 50,000 hours |
| Dimmable: | Yes |
by Alora Mood
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora
More options available
by Alora Mood
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Kuzco
More options available
1 Review
by DVI
by DVI
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Alora
More options available
by Alora
More options available
by Alora Mood
More options available
by Alora
More options available
by Kuzco
More options available
by DVI
by Alora Mood
More options available
by Alora Mood
More options available
1 Review
by Alora
More options available
by Kuzco
by DVI
More options available
by Alora Mood
More options available
by Alora Mood
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Corbett
by Corbett
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Fredrick Ramond
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Lark
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Troy
by Starfire Crystal
by Maxim Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.