Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Blakely collection four-light pendant is a fashion-forward design style. A rectangular frame celebrates geometric interplay with clean, straight lines. Finished in Graphite with satin brass accents, the Blakely collection is ideal for Modern and Traditional interiors.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Graphite |
| Family: | Blakely |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 23.25 |
| Height: | 25.75 |
| Maximum Height: | 91.5 |
| Depth: | 20 |
| Weight: | 19.5 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 5.125 D x 0.875 H x 5.125 W |
| Backplate: | 5.125 D x 0.875 H x 5.125 W |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.