Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Distinctive chiseled features and clean lines are key features within the Clifton Heights collection. Inspired by an updated interpretation of Craftsman styling, careful attention to the details delivers a dramatic accent. A Brushed Nickel finish complements elegant etched square glass shades. The Clifton Heights collection enhances a variety of home styles including Farmhouse, Craftsman and Transitional decor. Two-Light Semi-Flush.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Clifton Heights |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 12.75 |
| Height: | 11 |
| Weight: | 9.35 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 3.375 D x 1 H x 3.375 W |
| Backplate: | 3.375 D x 1 H x 3.375 W |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.