Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Assembly Hall provides a formal and classic open caged pendant for a variety of traditional and transitional interiors. This Design Series collection features arching frames that are great in scale and surround a candelabra cluster with matching candles. Six-Light Brushed Nickel Foyer Pendant.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Assembly Hall |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 20 |
| Height: | 32.75 |
| Maximum Height: | 106.5 |
| Weight: | 17 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 0.75 D x 5 W |
| Backplate: | 0.75 D x H x 5 W |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.