Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
5" downlight wall cylinders are ideal for a wide variety of interior and exterior applications including residential and commercial. The aluminum Cylinders offers a contemporary design with its sleek cylindrical form and elegant Antique Bronze finish, perfect for today's inspired exteriors. Modern details feature a die-cast aluminum wall bracket and heavy-duty aluminum framing - resulting in an impeccable modern accent that adds panache and sophistication to your outdoor spaces.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Cylinder |
| Style: | Transitional |
| Dark Sky: | Yes |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 5 |
| Height: | 7.25 |
| Depth: | 8 |
| Weight: | 2.2 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 4.5 W |
| Backplate: | H x 4.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | PAR-30 or BR-30 |
| Bulb Wattage: | 75 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.