Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Hawthorn outdoor lantern collection takes a modern approach to the popular Prairie design style. One-light small cast aluminum hanging lantern in a Black finish with etched seeded glass.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Textured Black |
| Family: | Hawthorne |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | cast aluminum |
| Width: | 5 |
| Height: | 9.13 |
| Maximum Height: | 74 |
| Weight: | 3.08 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 4.9375 D x 1 H x 4.9375 W |
| Backplate: | 4.9375 D x 1 H x 4.9375 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!