Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Specifications
Width: 7.13"
Height: 13.25"
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The one-light hanging lantern in the Edition collection features distinctive octagonal shape for classic styling. Clear water glass elements are accented by a Antique Bronze finish. Die-cast aluminum construction with a powder coat finish makes this a durable style for updating a home's curb appeal.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Edition |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Die-Cast Aluminum |
| Width: | 7.13 |
| Height: | 13.25 |
| Maximum Height: | 88 |
| Weight: | 9.81 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 0.8125 D x 5 W |
| Backplate: | 0.8125 D x H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
by Maxim Lighting
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Generation Lighting
More options available
by Hinkley
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Modern Forms
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Hinkley
More options available
by Troy
by Savoy House
by Maxim Lighting
by Artcraft Lighting
More options available
by Dals
by Artcraft Lighting
by Artcraft Lighting
by Dals
by Dals
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
by Eglo
by Canarm
by Acclaim
More options available
by Kichler
More options available
by Kuzco
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kuzco
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
More options available
by DVI
by Progress Lighting
More options available
by dweLED
More options available
by DVI
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!