Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Made of high strength aluminum alloy with adjustable precision. Incredibly bright with a 120° degree beam angle, it can be wall mounted or staked in the ground.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Horizon |
| Diffuser Material: | Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5 |
| Length: | 7 |
| Height: | 36958 |
| Weight: | 2.75 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2200K - 4000K RGB + CCT |
| CCT: | RGB + CCT 2200K-4000K |
| Lumens: | 3000 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Through app |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.