Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Dals
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The main quality of this modern classic is providing downward, wide-area lighting that is both calming and practical. The luminaire includes a head that not only creates unique highlights in flower beds and neatly groomed lawns but can easily light up walkways and winding paths.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Gaïa |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | PC |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 7.5 |
| Length: | 9 |
| Height: | 30.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 24V DC |
| Color Temperature: | 2200K - 4000K RGB + CCT |
| CCT: | RGB + CCT 2200K-4000K |
| Lumens: | 470 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Through App |
| Warranty | 5 Year Limited |
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Hinkley
by Kichler
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
More options available
by Visual Comfort Architectural Collection
More options available
by Visual Comfort Architectural Collection
More options available
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Hinkley
by WAC Lighting
More options available
by Hinkley
by Generation Lighting
More options available
1 Review
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by WAC Lighting
by Eurofase
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
by Hinkley
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
by Kichler
by Kichler
by Kichler
More options available
by Eurofase
More options available
by Savoy House
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
by Dals
by Dals
by Hinkley
by Kichler
by Dals
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.