Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Blade Collection is as artistic as it is functional. With its linear design and long acrylic ribbed diffusers, the entire Blade family delivers a tremendous depth of light that makes for spectacular lighting in high-traffic areas of the home. With a variety of styles and hanging options available, it's easy to create a unique lighting environment of high caliber.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Blade |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic Exterior/White Silicone Interior |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 34.125 |
| Length: | 34.125 |
| Height: | 4.125 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | L7.75 x W7.75 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 29W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2011lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up/Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.