Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A sleek structure that directs the light in multiple directions. The Finneas creates a focused illumination suitable for accent lighting or highlighting specific areas. The Aged Gold tone gives it a warm, luxurious look and the Matte Black finish for a modern minimalist design. These fixtures would work well as complementary accent lighting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Sconces |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Gold Brass |
| Family: | Finneas |
| Body Material: | Metal |
| Width: | 33.875 |
| Height: | 4.375 |
| Canopy: | 33.875 x 4.375 x 4.125 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 1x 24W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| Lumens: | 1800 |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.