Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Ideal for adding a touch of glamour and charm to large areas, this luminaires integrated dimmable driver provides directional and soft general illumination through its laser-cut vertical slats. It perfectly adapts to suit any environment thanks to its diverse range of lengths. Whether used alone or in a group, it truly is lightning at its finest.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | PDLED |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Width: | 1.9 |
| Length: | 1.9 |
| Height: | 24 |
| Maximum Height: | 120 |
| Weight: | 4.98 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Bulb Voltage: | 120V-277V |
| Color Temperature: | 3000K - 4000K |
| CCT: | 3000K,3500K,4000K |
| Lumens: | 300 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.