Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Savoy House Del Mar 8-light linear chandelier was designed by Breegan Jane, an award-winning interior designer and TV host. Its sleek and slim structure is a stunning example of how Breegan's designs bring the drama without overtaking the room. LED light shines through clear seeded acrylic batons, adding eye-catching texture. Finished in Warm Brass. At 48" in length, 7.5" in width and with an adjustable height ranging from 11" to 55", Del Mar is ideal for illuminating larger spaces. Comes with eight 12" downrods and two 6" downrods.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Del Mar |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Acrylic |
| Width: | 7.5 |
| Length: | 48 |
| Height: | 11 |
| Minimum Height: | 17 |
| Maximum Height: | 65 |
| Weight: | 9.9 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 8x 12; 2x 6 |
| Canopy: | 4.5 x 13 x 1.5 |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 5W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2000 |
| CRI: | 90+ |
| Integrated LED: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.