Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Cursive linear pendant is a fluid signature of light, formed by an effortless acrylic form dancing around a center rod, suspended by two cables. Available in a black metal finish, this pendant offers soft ambient light diffused by a frosted lens.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Finish: | Black |
| Family: | Cursive |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 5.25 |
| Length: | 54 |
| Height: | 13.18 |
| Minimum Height: | 135 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 27W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2358 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | Yes |
by Kuzco
More options available
by Kuzco
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Alora
by Alora
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Artcraft Lighting
by Mitzi
More options available
by Troy
by Artcraft Lighting
by Artcraft Lighting
by Artcraft Lighting
by Capital Lighting
More options available
by Artcraft Lighting
by Z-Lite
by Artcraft Lighting
by Alora
More options available
by Z-Lite
by Z-Lite
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Eglo
by Eglo
by Eglo
by ET2
More options available
by Z-Lite
by ET2
by Eglo
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Z-Lite
by Artcraft Lighting
by ET2
by Elan
by Z-Lite
by Z-Lite
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.