Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The HIDE-A-LITE V 23-1/2" linear undercabinet fixture provides the ideal solution for residential and light commercial applications. Die-cast aluminum construction featuring a lens design to optimizes light distribution to ensure proper illumination. The HIDE-A-LITE V series utilizes a simple mounting method, and direct wiring, for a hassle free installation. Energy efficient and functional lighting, which can be dimmed down to 10 percent with many Forward Phase Triac and Electronic Low Voltage ELV dimmers. 9" linear undercabinet fixture. Antique Bronze powder coat finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | LED Strip Lights |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Antique Bronze |
| Family: | Hide-a-Lite V |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 3.27 |
| Length: | 23.5 |
| Height: | 1.16 |
| Weight: | 1.44 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 1 D x 3.3 H x 23.5 W |
| Backplate: | 1 D x 3.3 H x 23.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 14.6 W |
| Integrated LED: | Integrated LED |
| Dimmable: | No |
by Maxim Lighting
More options available
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by LitUp Lighting
More options available
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.