Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Clean lines are up front and center for these modern LED outdoor sconces. Valera features a die-cast aluminum frame and matte white, acrylic diffuser. Energy efficient LED source offers 3000K color temperature and 90+CRI output. Title 24 compliant. Two-light 9w LED wall lantern in a Brushed Nickel finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Wall Lights |
| Certification: | cCSAus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Valera LED |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Aluminum |
| Width: | 5.63 |
| Height: | 16 |
| Depth: | 4 |
| Weight: | 1.64 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 0.6875 D x 16.0625 H x 5.25 W |
| Backplate: | 0.6875 D x 16.0625 H x 5.25 W |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 9 W |
| Integrated LED: | Integrated LED |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.