Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The simplicity of this design allows for the highest level of flexibility when choosing your application. Light glowing from all directions creates the perfect ambiance for every setting.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Step Lights |
| Certification: | Yes |
| Finish: | Black |
| Family: | Pearl |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Acrylic |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 3.44 |
| Length: | 2.81 |
| Height: | 3.44 |
| Weight: | 0.5 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 3W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2200K - 4000K |
| CCT: | 2200K,2700K,3000K,3500K,4000K |
| Lumens: | 50 |
| CRI: | 90 |
| Beam Spread: | 120 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac / ELV |
| Warranty | 5 Year Limited |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.