Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The beautiful six-light Colonade Fan D'Lier has a bonus benefit. In addition to serving as a fashion-forward chandelier in a Provence finish with Gold accents, Colonade is equipped with a functional ceiling fan cleverly concealed within its 34" high x 29.5" wide frame. Illumination is provided by six Edison-base bulbs.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | ETL/CETL |
| Finish: | Provence with Gold Accents |
| Family: | Colonade |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, ABS |
| Width: | 29.375 |
| Length: | 29.375 |
| Height: | 15.7 |
| Minimum Height: | 15.409 |
| Maximum Height: | 29.409 |
| Weight: | 27.5 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 18 + 1x 4 |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 13 Degrees |
| Airflow: | 1471 |
| Airflow Efficiency: | 0.35 |
| Control Included: | Yes |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2400K |
| Lumens: | 600 |
| CRI: | 80+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.