Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Tubicen
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Polaris 1-Light Task Lamp
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Task Lamps |
| Finish: | Matte Black and Brushed Champagne |
| Family: | Polaris |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Aluminum, Glass, Steel |
| Shade Material: | Aluminum, Glass |
| Width: | 16 |
| Length: | 3.5 |
| Height: | 14 |
| Weight: | 3 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 5V 2A |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 487 |
| CRI: | ≥90 |
| Lifespan: | 50,000 Hours |
| Dimmable: | Yes |
by Eglo
by Studio M
More options available
by Adesso
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Kendal Lighting
by Adesso
by NCA Design
by Adesso
More options available
by Adesso
More options available
by Eglo
by Adesso
by Dainolite
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Adesso
by Adesso
by Adesso
by Adesso
More options available
by Dainolite
More options available
by Tubicen
More options available
by Adesso
by Kendal Lighting
by Adesso
by Dainolite
by Adesso
by Adesso
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Adesso
More options available
by Adesso
by Adesso
More options available
by Dainolite
More options available
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Adesso
by Adesso
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Adesso
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.