Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Multiple Spun Aluminum Cones Are Connected Inline And Direct Light Downwards From The Geometric Linear Pendant. The Dune Series Utilizes Classic Minimalist Lamp Shapes Yet In Reduced Scale To Elegant Effect. The Led Spot Sources Are Focused By Diminutive Reflectors Housed Within The Exquisitely Turned Shades. Available In Multiple Configurations And Finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Finish: | Black |
| Family: | Dune |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Shade Material: | Machined Aluminum Shade |
| Weight: | 5.3 |
| Canopy: | L16-1/2" x W4-1/2" x H1-5/8" |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1000 |
| CRI: | 90CRI |
by Eglo
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Z-Lite
by Matteo
More options available
by Studio M
More options available
by Matteo
More options available
by Kichler
More options available
by Lark
by Z-Lite
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
by Z-Lite
by Hinkley
by Z-Lite
by Eglo
by Z-Lite
by Progress Lighting
by Hinkley
by Z-Lite
More options available
by Matteo
More options available
by Studio M
More options available
by Quoizel
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
by Z-Lite
by Maxim Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
1 Review
by Galaxy Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Quoizel
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Z-Lite
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.