Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Conestee collection three-light pendant features a stunning armillary-style frame. Dual tone finish combination of Galvanized with antique white accents While Conestee is ideal for Rustic Farmhouse or Urban Industrial home environments, it can also be paired with a number of Coastal-inspired fixtures to complement natural wood materials.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cETLus |
| Finish: | Galvanized Finish |
| Family: | Conestee |
| Style: | Farmhouse & Rustic |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 21.25 |
| Height: | 24 |
| Maximum Height: | 99 |
| Weight: | 12.56 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 72 |
| Canopy: | 5.125 D x 0.75 H x 5.125 W |
| Backplate: | 5.125 D x 0.75 H x 5.125 W |
| Bulb Count: | 3 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
by Quoizel
by Quoizel
by Z-Lite
by Z-Lite
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Quoizel
by Quoizel
by Acclaim
More options available
by Acclaim
More options available
by Z-Lite
by Z-Lite
by Acclaim
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Artika
by Artika
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Progress Lighting
More options available
by Generation Lighting
by Generation Lighting
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Progress Lighting
by Progress Lighting
by Z-Lite
by Z-Lite
by DVI
More options available
by DVI
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Artika
More options available
by Artika
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Starfire Crystal
by Z-Lite
by Z-Lite
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.