Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Anders Collection is a modern take on a traditional style. With the use of light guide technology mixed with Art Deco-inspired structures, we create a truly decorative light guide collection. This mix of vintage and modern is one of a kind to the Anders Collection.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze |
| Designer: | Elisa Carlucci |
| Family: | Anders |
| Body Material: | Brass + Acrylic |
| Diffuser Material: | Acrylic Light Guide |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 16.625 |
| Length: | 16.625 |
| Height: | 15.75 |
| Wire Length: | 150 Max |
| Base Dimensions: | W7.875 x H1.25 x D7.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 20W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 650lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.