Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
If you are looking for lighting that makes a big style statement, look no further than this Savoy House Livorno 8-light linear pendant. Every aspect of Livorno is thoughtfully designed to create the biggest impact, from the lights that hang at different heights to the 3 tiers of beautifully faceted crystals in different shapes and sizes. This is the perfect way to indulge your craving for updated Hollywood Regency glamour in any room, including foyers, living rooms, kitchens and bedrooms. Finished in Noble Brass. This fixture is 15" wide, 36" long and has an adjustable height that ranges from 15" to 72". Uses 8 candelabra size bulbs of up to 60 watts each (not included).
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Linear Suspensions |
| Certification: | UL/CUL |
| Finish: | Noble Brass |
| Family: | Livorno |
| Style: | Crystal |
| Body Material: | Metal; Crystal |
| Width: | 15 |
| Length: | 36 |
| Height: | 15 |
| Weight: | 22.44 |
| Rod Length: | 7-EXT-127 included: 8 x 12" & 2 x 6"; 30° swivel |
| Bulb Count: | 8 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E12 |
| Bulb Wattage: | 60W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.