Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Stay comfortable in style with this contemporary 56" ceiling fan from Meridian! It features four blades and a sleek brushed nickel finish, creating a look that is perfectly suited for rooms with contemporary, modern and transitional styles. This fan is damp area rated, so it may be used in covered outdoor rooms like porches or patios in addition to indoors. It also includes an integrated dimmable 18-watt LED light that gives off 536.9 lumens with a color temperature of 3000K. Plus, the fan comes with a remote control for added convenience! One 4.5-inch downrod is included and additional, longer downrods are sold separately. This ceiling fan is 7.71 inches in height with a canopy that is 2.13 inches in height, 5.12 inches in width and 5.12 inches in depth. Thanks to its 6-speed, reversible DC motor, this ceiling fan is also very efficient. This fan's energy information is as follows: the airflow is 6034.25 cubic feet per minute, the electricity use is 31.83 watts and the airflow efficiency is 189.58 cubic feet per minute per watt.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | UL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Glass, Plywood |
| Shade Material: | Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 56 |
| Length: | 56 |
| Height: | 14.34 |
| Weight: | 13.01 |
| Rod Length: | 1x 4.5 |
| Canopy: | 5.12 x 5.12 x 2.13 |
| Blade Span: | 56 |
| Blade Pitch: | 13.5 Degrees |
| Airflow: | 6034.25 |
| Airflow Efficiency: | 0.41 |
| Control Included: | Yes |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 18W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1400 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.