Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
LED flush mount made from heavy gauge cast aluminum painted white, square cylinder shaped. Equipped with our powerful 120V AC LED technology, 15W, 775* delivered lumens, 3000K which shines through a high-precision spherical optical lens and reflects an impressive light off of the chrome anodized beehive surfaced reflector down into the room. Fully dimmable with ELV dimmer not included.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Falco |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 5.13 |
| Height: | 4.5 |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | BK: 813 | WH: 968 |
| CRI: | 90CRI |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.